Wyszukaj produkt:

article

Zgubiony w dżungli?

Załóżmy więc, że utknąłeś w dżungli ale masz schronienie, dużo wody i jedzenia. Chociaż może to wyglądać na niezłe życie, zakładamy że większość z Was nie chce żyć jak Mowgli z Księgi Dżungli. Ponieważ przez gęstwinę dżungli ciężko was dostrzec, musicie sami z niej wyjść żeby się uratować. W takim przypadku mamy następujące wskazówki.

Załóż długie rękawy i płyń przez gęstwinę

Po zabraniu potrzebnego zapasu wody i ekwipunku, zacznij od założenia ubrań z długimi rękawami. Może się to wydawać dziwne, bo pewnie będzie gorąco i wilgotno. Ale jeśli byłeś wcześniej w dżungli, wiesz że podszycie jest gęste, kolczaste i trudne do przedarcia się. Nosząc długie rękawy unikniesz zadrapań i ran i zmniejszysz ryzyko infekcji. Idąc przez podszycie dżungli obracaj ramiona, przesuwaj biodra, wyginaj ciało i wydłużaj lub skracaj krok aby płynnie dryfować przez busz. 
Jeśli masz maczetę twoja wędrówka będzie łatwiejsza. Ale tnij tylko to co musisz, aby przedostać się przez gęstwinę, nie wysilaj się niepotrzebnie. Jeśli będziesz próbował wyrąbać ścieżkę, zmęczysz się niepotrzebnie. Jeśli nie masz maczety znajdź długi kij aby rozsuwać las przed sobą. Pomoże Ci on też usuwać pająki czy węże, pamiętaj tylko żeby być ostrożnym.

Rozwiń dżunglowy wzrok

Postaraj się też rozwinąć „dżunglowy wzrok” podczas wędrówki. Patrz pomiędzy dystansem przed sobą a rejonem tuż pod swoimi stopami. Rozglądając się dookoła, postaraj się widzieć poprzez dżunglę i zauważać naturalne przerwy. To właśnie jest „dżunglowy wzrok”, czyli nie koncentrujesz wzroku na wzorze krzaków i drzew tuż przed Tobą. Zamiast tego patrzysz dalej w dżunglę i znajdujesz naturalne „wyłomy” w ścianie lasu. Patrz „poprzez” dżunglę nie „na” nią. W tym samym czasie pamiętaj żeby patrzeć na ziemię od czasu do czasu, może znajdziesz jakąś ścieżkę. 

Aby nie chodzić w kółko, wybierz obiekt ok 50m przed sobą.Dojdź do niego i wybierz nowy punkt, patrząc do tyłu skąd przyszedłeś i utrzymując linię prostą.  Idąc do przodu uważaj jednak na naturalne niebezpieczeństwa. 

Poruszając się cicho i ostrożnie i dobrze nasłuchując możesz uniknąć natknięcia się na jaguara.

Podążając za tymi wskazówkami, zapewne wkrótce znajdziesz pomoc i będziesz miał opowieść dla swoich przyjaciół podczas kolejnego ogniska.