Wyszukaj produkt:

Flagowy produkt zyskuje nowe życie dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu

Ten plecak cieszy się popularnością od pokoleń i przez dekady zyskał przychylność użytkowników na całym świecie, a jego ponadczasowy wygląd nie uległ zmianie. Wraz z nową wersją plecaka Kånken zmieniła się tylko jedna rzecz – materiały zastosowane w Re-Kånken pochodzą w 95% z recyklingu i można je również poddać recyklingowi.

Kånken w swojej pierwotnej formie ma stosunkowo niewielki negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki swojej prostej, nieskomplikowanej konstrukcji jego produkcja powoduje znacznie mniej szkód dla środowiska niż w przypadku bardziej skomplikowanych plecaków. Jest wytrzymały i cechuje się ponadczasowym wyglądem. Kiedy wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć najbardziej zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju plecak, jaki dotychczas powstał, musieliśmy znaleźć zupełnie nowe podejście.

„Rozpoczęliśmy zupełnie od nowa, pozostawiając jedynie klasyczne wzornictwo. Wyzwaniem było osiągnięcie najniższego możliwego wpływu na środowisko, spełniając jednocześnie wymagania dotyczące trwałości i funkcjonalności produktu”,wyjaśnia Svante Björkroth, projektant produktów w firmie Fjällräven i osoba odpowiedzialna za projekt.

Podczas gdy oryginalny plecak Kånken składał się z trzech różnych materiałów – jeden na sam plecak, jeden na kieszeń wewnętrzną oraz jeden na paski – Re-Kånken jest wykonany w całości z jednego rodzaju materiału, z którego wypleciono tkaninę o różnej grubości.

Tym materiałem jest poliester pochodzący z recyklingu. Do wyprodukowania jednego plecaka Re-Kånken potrzebnych jest jedenaście butelek PET, a projektanci sprawdzili, czy rzeczywiście użyto butelek oraz czy zostały one oddane do zakładu przetwarzania tworzyw sztucznych przed ponownym użyciem. Taki jest właśnie sens tego projektu, jeśli chodzi o kwestię recyklingu. Począwszy od doboru materiałów jest to zadanie, które wymaga czasu.

Pierwszym krokiem było pozyskanie materiału z recyklingu, który spełniałby nasze wymagania dotyczące wytrzymałości. Testy wytrzymałości przeprowadzane w laboratorium nie wystarczają. Najpierw należy wykonać plecak i sprawdzić go w rzeczywistych warunkach użytkowania. Należy wyciągać i szarpać pasy, ma się on ocierać o plecy i być używany codziennie.

Poliester z butelek PET przypomina zwykłe tworzywo sztuczne i nie jest tak matowy oraz sztywny jak oryginalny materiał Kånken. Jednak poprzez szczotkowanie materiału z recyklingu, tak że zewnętrzne nici nieco zmiękły, tkanina stała się bardziej przyjemna w dotyku, dzięki czemu osiągnięto efekt, który chciał osiągnąć Svante i jego współpracownicy. W wyniku powstał materiał bardzo podobny do oryginalnego, pomijając kilka szczegółów.

„Chcieliśmy, aby Re-Kånken miał niepowtarzalny charakter. Zachowaliśmy okrągły emblemat, ale logotyp Re-Kånken został wyhaftowany, a nie naszyty”, mówi Svante Björkroth.

Oprócz recyklingu znaczną korzyścią dla środowiska jest sposób barwienia tkaniny. Konwencjonalnie tkaniny są barwione na końcu procesu produkcji, czyli po przędzeniu włókien i utkaniu tkaniny. Bele tkaniny są następnie zanurzone w kadziach substancji chemicznych, płukane w wodzie i suszone w dużych piecach. Ten proces wymaga ogromnych ilości substancji chemicznych, wody i energii.

Gdy Svante i jego współpracownicy szukali bardziej neutralnych dla środowiska metod produkcji, natknęli się na technologię o nazwie SpinDye®. W tym procesie barwnik jest dodawany, gdy z włókien poliestrowych z recyklingu przędzona jest przędza. Oznacza to, że oszczędzane są znaczne ilości substancji chemicznych, wody i energii. Z tym procesem związane są również inne, niezwiązane ze środowiskiem naturalnym, korzyści. Podczas konwencjonalnego farbowania najwięcej koloru pochłania powierzchnia tkaniny, ale w przypadku technologii SpinDye® barwnik przechodzi aż do rdzenia przędzy. W ten sposób kolor jest trwalszy i nie płowieje tak łatwo na słońcu.

Metoda SpinDye® jest jednak nadal bardziej kosztowna niż konwencjonalne farbowanie. Jest to spowodowane niskim zapotrzebowaniem na nią. Dostawcy potrzebują dużych zamówień dla każdego koloru, zanim proces będzie opłacalny, ale w przypadku plecaka Re-Kånken firma Fjällräven odważyła się podjąć ten krok.

Aby produkt można było łatwo poddać recyklingowi, nie może zawierać zbyt wiele różnych rodzajów materiału. Obecnie tylko guziki, zamki i klamry z tworzywa sztucznego to elementy plecaka Re-Kånken niewykonane z poliestru, który nadaje się do recyklingu. Elementy te można łatwo usunąć. Plecak mógłby być poddany recyklingowi już dziś, gdyby dostępna była odpowiednia infrastruktura dla recyklingu wyrobów włókienniczych.

„Plecak nadaje się do recyklingu, ale mimo to jest to trwały produkt, który będzie służył przez bardzo długi czas”, podkreśla Svante Björkroth.

Dla niego i jego współpracowników czas spędzony na projektowaniu plecaka Re-Kånken był wartościowy.

„Nie istnieje żaden podręcznik mówiący, jak wykonać produkt możliwie najbardziej neutralny dla środowiska. Gdyby było to tak proste, każdy by to robił. Aby osiągnąć nasz cel, musieliśmy stworzyć proces i znaleźć własny sposób. Jeśli inne firmy chciałyby zrobić to samo, moglibyśmy stworzyć popyt na przędzę z recyklingu barwioną podczas przędzenia. Koszty zmalałyby i pojawiłaby się możliwość wyprodukowania większej ilości artykułów przy użyciu tej technologii”.