Wyszukaj produkt:

article

Regulacja ciepłoty ciała

Ciało ludzkie ma niezwykłą zdolność do regulowania temperatuty. Niemniej jednak trzeba być ostrożnym, gdy jest się na zewnątrz w okresie zimowym. Oto wiedza, którą  chcemy się z wami podzielić, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Organizm potrzebuje stale wysoką temperaturę do właściwej pracy. Dostosowujemy się do zmiany klimatu na dwa sposoby:

Behawioralny, świadomy, tak jak zakładanie dodatkowych ubrań lub poprzez ruch. Fizjologiczny, są to automatyczne reakcje takie jak zmiana krążenia krwi, co oznacza, że do skóry, rąk i nóg organizm dostarcza mniej krwi.

Układ krążenia jest skoncentrowany na główne części ciała i głowy. Zawsze używaj czapki na głowę, nawet jeżeli jesteś schowany w śpiwór. W spoczynku, tracisz więcej niż 50 procent ciepła przez głowę. Podczas ćwiczeń traci się jeszcze więcej. To dlatego, że naczynia krwionośne w głowie przebiegają bardzo płytko do skóry. Można to zauważyć automatycznie przy reakcji, gdy pojawiają  się zimne ręce i stopy. To pierwszy znak, że twoje ciało zaczyna się ochładzać.

Drgawki są kolejną ważną  reakcją fizjologiczną przy spadku temperatury ciała. Drgawki to  niekontrolowane skurcze mięśni, które wytwarzają ciepło, i jest to  poważny sygnał, że jest Ci zbyt zimno. Kiedy  drżysz  trudno o  normalną pracę mięśni. Jeśli w dalszym ciągu zwiększają  się zimne dreszcze i gwałtowne wstrząsy to  jest to bardzo poważna sytuacja. Jesteś teraz w stanie łagodnej hipotermii i będziesz potrzebował pomocy przyjaciela, aby uzyskać kontrolę nad sytuacją.