Wyszukaj produkt:

Q&A with Johan Skullman

Pytania i odpowiedzi naszego eksperta outdoorowego, Johana Skullmana, 25.02 na naszej stronie na Facebooku.

Pytanie 1

Cześć Johan, w Twoim filmie przedstawiającym rozbijanie namiotu w zimie nakładasz śnieg na fartuchy śnieżne namiotu. Jak można uzyskać ten sam efekt, nie posiadając fartuchów (zapobiegających przedostawaniu się powietrza do wnętrza namiotu), jeżeli bez nich powietrze łatwiej wnika do środka?

Odpowiedź

Można to zrobić, usypując śnieg w stertę lub ustawiając śnieżne bloki wzdłuż ścianek namiotu. Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz tzw. fartuchy śnieżne czy nie, musisz przy tym pamiętać, że celem jest zapobiec przedostawaniu się do wnętrza namiotu zawiei śnieżnych oraz że niezwykle istotna jest wentylacja namiotu.


Pytanie 2

Taka sytuacja: po wielu dniach jazdy na nartach buty są wilgotne, nawet jeżeli nosisz buty wewnętrzne. Budzisz się w temperaturze -35 stopni i okazuje się, że Twoje buty są zamarznięte w klocek lodu i nie ma możliwości, aby wsunąć w nie stopy. Jak unikać takich sytuacji i co zrobić, jeżeli nam się to przytrafi? Czy zakładasz foliowe torebki na skarpetki?

Odpowiedź

Polecam korzystanie ze skórzanych butów z oddzielną parą butów wewnętrznych.  Unikaj gumy, ponieważ zmienia ona wymiary pod wpływem temperatury (rozszerza się w cieple, kurczy w zimnie!). Na noc zawsze wkładaj swoje buty w torbę, a po wstaniu zakładaj na nie swój śpiwór, aby je trochę ogrzać. To samo możesz zrobić z butami zewnętrznymi, a przynajmniej ustawić je razem (cholewka przy cholewce!) i umieścić między śpiworem a materacem.  Pamiętaj, żeby używać torby do ochrony śpiwora przed zawilgoceniem.


Pytanie 3

Jak ograniczyć ciężar swojego plecaka podczas zimowych wędrówek?

Odpowiedź

Ograniczenie ciężaru i rozmiaru plecaka to kwestia wyboru. Zimą potrzebujesz nieco bardziej wytrzymałego namiotu i dobrze izolowanego śpiwora. Dodatkowo możesz zdecydować się na zabranie lepiej ocieplonej kurtki ochronnej. Pamiętaj, że nie ma sensu ograniczać ciężaru kosztem wygody. Pogoda zimą często ulega zmianie, a Ty potrzebujesz dobrej izolacji podczas odpoczynku – to bardzo ważne, aby utrzymać wydajność i wytrzymałość organizmu. Na wybór ekwipunku ogromny wpływ mają Twoje cele i ambicje odnośnie podejmowanych aktywności.

Praktyczna rada: skorzystaj z rozwiązania złożonego z dwóch śpiworów: jednego cienkiego (np. -2 do -5), drugiego grubszego (np. -8-do -15). Zapewni Ci ono wiele więcej opcji na dostosowanie ekwipunku do panującej temperatury.


Pytanie 4

Zimowe wędrówki z namiotem wewnętrznym czy bez?

Odpowiedź

Pojedyncze ściany są w zimie zdradliwe, więc zdecydowanie zalecam korzystać z namiotu z oddzielnym namiotem wewnętrznym.


Dowiedz się więcej z naszych około 30 filmów instruktażowych z Johanem Skullmanem. 

Aby otrzymać swoją paczkę przed Świętami, zamów ją w czasie: 2015-12-17T15:00 Świateczny przedłużony termin zwrotów przed data 15 Stycznia 2016 dla zamówień złożonych pomiędzy 20. Listopada a 31. Grudnia 2015.