Wyszukaj produkt:

Pielęgnacja odzieży wełnianej

Odpowiednia pielęgnacja i pranie odzieży wełnianej zapewni jej długą żywotność. Wełna jest z natury odporna na brud, a to oznacza, że zanim wełniana odzież trafi do pralki, możesz ją nosić dłużej, niż ma to miejsce w przypadku odzieży bawełnianej czy syntetycznej. Dobrze sprawdza się jej wietrzenie, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Przenikająca przez tkaninę wilgoć zabiera ze sobą brud i nieprzyjemne zapachy. Wełna doskonale nadaje się zatem do wykorzystywania w podróżach i wędrówkach, podczas których nie masz wielu okazji, aby wyprać swoje ubrania!

Pranie i suszenie

Gdy nadejdzie czas prania Twojej wełnianej odzieży, zastosuj łagodny preparat do prania wełny. Wiele wspaniałych właściwości wełny wynika z zawartego w niej naturalnego tłuszczu. Jeżeli wypierzesz wełnianą odzież w zwykłym proszku do prania, który skutecznie usuwa tłuszcz, wypierzesz wełnę również z jej naturalnych właściwości.

Wybierz w swojej pralce ustawienia dla tkanin wełnianych/prania ręcznego lub wypierz swoją odzież ręcznie. Jeżeli zdecydujesz się na pranie ręczne, pamiętaj, aby nie pozostawiać odzieży w wodzie. Nadmiar wody należy wycisnąć z tkaniny przy pomocy ręcznika - wełny nie wolno nigdy wyżymać. Po praniu uformuj odzież i rozłóż ją na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.

Przechowywanie i pielęgnacja

Odzież wełnianą najlepiej przechowywać w szafkach lub pudełkach, które nie znajdują się w bezpośrednim kontakcie ze ścianami Twojego domu (zwłaszcza jeżeli mieszkasz w starym budownictwie). W ten sposób możesz zapobiec, by mole i inne wełnolubne owady dobrały się do Twojego ulubionego swetra. Najlepiej złóż je i przechowuj na półce lub w pudełku - jeżeli zawiesisz odzież na wieszaku, ryzykujesz, że z czasem rozciągnie się i utraci swój kształt.

Niektóre rodzaje wełny mogą ulegać zmechaceniu. Jest to naturalne i nie powoduje ograniczenia funkcjonalności tkaniny. Zazwyczaj zmechacone miejsca znajdziesz na rękawach oraz po bokach tułowia, a jeżeli nosisz plecak - także na plecach. Regularnie usuwaj zmechacenia, aby zapewnić świeży wygląd odzieży. W sprzedaży dostępne są proste urządzenia, działające na zasadzie niewielkich golarek. Po prostu przesuwaj urządzenie po powierzchni tkaniny i usuwaj zmechacone włókna. Nie dociskaj urządzenia zbyt mocno, ponieważ jest to niewielka golarka, więc przez nieostrożność możesz uszkodzić tkaninę.