Wyszukaj produkt:

Pielęgnacja obuwia trekkingowego

Dobre buty trekkingowe chronią Twoje stopy i zapewniają oparcie w trudnych terenach, zwłaszcza jeżeli niesiesz ze sobą ciężki ekwipunek. Dlatego też dobre obuwie kosztuje. Aby Twoje buty służyły Ci jak najdłużej, ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Co robić:

Suszenie obuwia

Nigdy nie susz obuwia na grzejniku ani w szafie suszącej. Pozostaw je w temperaturze pokojowej, najlepiej wypchane gazetami. Zachowaj szczególną ostrożność podczas suszenia obuwia w pobliżu otwartego ognia lub kominka. Wysoka temperatura może zniszczyć klejone podeszwy i przesuszyć skórzane elementy.

Czyszczenie

Najlepiej czyścić buty po każdej wyprawie oraz przed ich impregnacją. Usuń sznurówki, wkładki i kamienie itp., które ewentualnie utknęły w podeszwie. Użyj letniej wody i szczoteczki. Wyczyść wnętrze buta, jeżeli jest ono wykonane z tkaniny, ponieważ kryształki soli i bakterie mogą powodować powstawanie przykrych zapachów. Brud i sól mogą również ograniczyć właściwości oddychające Twojego obuwia, jeżeli jest ono wyposażone w wodoodporną membranę Gore-Tex (a zatkana membrana to ni mniej ni więcej jak plastikowy worek wokół Twojej stopy).

Pielęgnacja skóry

Najlepszą pielęgnację skórzanego obuwia zapewnia wosk lub olej. Niektórzy uważają, że nie ma między nimi różnicy, co nie do końca jest prawdą. Wosk pozostaje na powierzchni skóry, tworząc na niej warstwę ochronną przed wilgocią, podczas gdy olej wnika do wnętrza skóry, wypełniając je i sprawiając, że zachowuje ona swoją miękkość. Nawet obuwie z membraną Gore-Tex należy poddawać odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowało ono swoją wododoporność. Membrana zawsze znajduje się po wewnętrznej stronie skóry, co oznacza, że właściwości oddychające zostają zachowane, nawet wtedy, gdy skóra jest mokra.

Wosk najlepiej nakładać ręcznie. Wcieraj go okrężnymi ruchami i pozwól, aby dodatkowo zmiękczyło go ciepło Twoich palców. Nałóż warstwę o odpowiedniej grubości - na bucie nie mogą pozostać żółte smugi. Płynny wosk należy nakładać gąbką lub szmatką. Szczególną uwagę należy zwracać na szwy i nie zapominać o języku. Woskiem należy również pokryć dziurki na sznurówki, ponieważ zapobiega on rdzewieniu. Pamiętaj, że po nałożeniu wosku wszystkie typy skór zyskują nieco ciemniejszy kolor.

Nubuk i zamsz

Skóra o szorstkiej powierzchni przypominającej zamsz jest nazywana skórą nubukową. Jeżeli chcesz zachować jej strukturę, używaj preparatów impregnacyjnych do nubuku i zamszu. Chronią one obuwie przed wilgocią i brudem, ale nie utrzymują miękkości materiału. Jeżeli chcesz maksymalnie wydłużyć życie swoich butów, od czasu do czasu woskuj je lub oliw.

Skóra i włókna syntetyczne

Obuwie wykonane ze skóry i włókien syntetycznych należy pielęgnować woskiem lub olejem w miejscach skórzanych i spryskiwać preparatami impregnującymi do tkanin, np. Armour. Preparat Armour lub preparat do impregnacji tkanin/skóry można również nałożyć na cały but.

Kalosze

Kalosze należy myć wodą z mydłem. Mydło zawiera glicerynę, która pomaga zachować gładkość i giętkość gumy. Na gumę można również nakładać produkty pielęgnacyjne zawierające olej silikonowy.

There are no products matching the selection.