Wyszukaj produkt:

Szkodliwe fluorowęglowodory

Dlaczego firma Fjällräven stosuje impregnację bez fluorowęglowodorów

Fluorowęglowodory są często wykorzystywane do impregnacji tkanin w celu uzyskania ich odporności na wodę i brud. Impregnacja zmienia napięcie powierzchniowe tkaniny w taki sposób, aby woda zbierała się w krople i spływała. Wadą tej metody są stosowane substancje chemiczne, które posiadają również inne, mniej pożądane właściwości. 

Fluorowęglowodory są stabilne chemicznie, co oznacza, że nie ulegają rozkładowi w przyrodzie, a rozprzestrzeniają się i przedostają do organizmów żywych. Badania wykazały, że mogą one mieć wpływ na układ rozrodczy ssaków oraz ich gospodarkę hormonalną. Podejrzewa się, że są rakotwórcze i mogą przemieszczać się przez duże odległości, gdyż wykrywane są nawet w regionach polarnych.

Dlatego też firma Fjällräven stosuje zarówno w tkaninie Keb Eco-Shell, jak i wszystkich innych produktach wyłącznie impregnację wolną od fluorowęglowodorów. 

Wskazówka: ponowna impregnacja bez fluorowęglowodorów

Następnym razem, gdy będziesz potrzebować impregnacji dla odzieży, zapytaj w swoim sklepie z ekwipunkiem turystycznym o preparat impregnacyjny bez fluorowęglowodorów. Produkty te są dostępne w aerozolu oraz jako dodatki do prania.