Wyszukaj produkt:

article

Noszenie plecaka

Wspinanie z plecakiem powinno być przyjemnym doświadczeniem. Ważny jest komfort, poczucie że nosisz rzeczy których potrzebujesz oraz uczucie wolności gdziekolwiek jesteś. To o to chodzi w ”outdoorowym” życiu. Jednak niewłaściwie zapakowany plecak, może spowodować uszkodzenia ciała lub po prostu sprawić ,że Twoja podróż stanie się mniej przyjemna. Dlatego ważne jest, aby znać podstawowe informacje na temat jak spakować plecak i jak go nosić.

Nasza zdolność do noszenia rzeczy

Ludzie nosili ciężkie ładunki, robili to  ”od zawsze” ,nawet jeśli w zachodnim świecie, wydaje nam się że jesteśmy ”zasiedzeni”. Wiele osób wciąż jest zaskoczonych jak ludzie w innych kulturach mogą nosić ciężary, na przykład przenoszą  ciężkie ładunki  na głowach.

Nie jest przypadkiem, że ludzie noszą na głowach ładunki. Ludzie mogą nosić ciężkie ładunki, jeżeli górna część ciała i obciążenie mają wspólny środek ciężkości, znajdujący się powyżej obu osi kręgosłupa i miednicy. Jeśli ciężki ładunek umieszczony jest zbyt daleko od kręgosłupa, to będzie skręcać się i ciągnąć Cię  do tyłu. Aby nie upaść, trzeba będzie ponownie ustawić górną część ciała i swój środek  ciężkości, tak aby znajdował się  powyżej miednicy. Najłatwiej jest to zrobić pochylając się do przodu, co jednak może spowodować obrażenia ciała.

Przemyślane szczegóły ułatwiające noszenie

Aby uniknąć obrażeń, plecaki Fjallraven mają  często zarówno pasy naramienne jak i  pas biodrowy. Obie te rzeczy pomagają rozłożyć ciężar, pas biodrowy również zmienia ciężar przekładając go na  miednicę. Pozwala to na to, by poszczególne grupy mięśni nóg nosiły część ciężaru, co oznacza, że będziesz w stanie przenieść większe obciążenia na większych odległościach,  większość ludzi ma silniejsze nogi niż plecy i ramiona. Pasy naramienne i pas biodrowy pozwalają także na rozłożenie obciążenia między tymi dwoma punktami. Kiedy ramiona zaczynają się obcierać, można poluzować szelki a pas biodrowy bardziej dopasować i w ten sposób przełożyć ciężar na inne grupy mięśni. Na przykład w plecaku Kajka Fjälläven jest możliwe  dostosowanie szerokości pasów naramiennych. Oznacza to, że nie tylko jest możliwe, aby dopasować plecak do indywidualnych potrzeb, ale możliwe jest również, aby rozłożyć ciężar na ramionach.

Właściwie rozłożenie ciężaru

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, ważne jest, aby spakować plecak prawidłowo. Podstawowa zasada dla turystów pieszych jest prosta: ciężkie przedmioty, takie jak namioty, kuchenki, itp., powinny znajdować się blisko pleców i to wysoko w plecaku. Jednak podczas jazdy na nartach, elementy te powinny być blisko  pleców, lecz nieco niżej, w celu zapewnienia lepszej równowagi. Koncepcja jest prosta.