Wyszukaj produkt:

article

Nawigacja w czasie zimy

Mapa i kompas to podstawowe  elementy  wyposażenia - Nawet jeśli zimą będziesz wędrować wzdłuż oznakowanych szlaków, nadal jest to dobry pomysł, aby wiedzieć  jak posługiwać się mapą i kompasem.Przy zmiennej pogodzie – zaspy, zimny i silny wiatr – nawigacja może być utrudniona.  

Przy dobrej widoczności  drogę można zaplanować na kilka kilometrów wcześniej. Spójrz na szlak, który jest najłatwiejszy i najmniej męczący, podziel go na kilka części (punktów docelowych) i sprawdź, gdzie jesteś na mapie, aby być przygotowanym na potencjalne zmiany pogody.

Szkaki zimowe oznaczone są tyczkami, często są pomalowane na czerwono. Tyczki są rozmieszczone co około 40 metrów, więc nawet przy złych warunkach atmosferycznych można je odszukać i się nimi kierować.

W przypadku złej pogody lub  trudego tereniu, trzeba w pełni polegać na kompasie, który wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Upewnij się, że zwróciłeś wcześniej uwagę na szczególne punkty orietacyjne w terenie, które łatwo rozpoznać.

Gdy widoczność jest zła, może być również trudno zachować właściwy kierunek marszu,  mogą też zawadzać przeszkody w terenie. Spróbuj podążać  do celu, który jest łatwiejszy do znalezienia, takich jak  strony gór, szlaki leśne,  linie elektryczne.