Wyszukaj produkt:

article

Jak znaleźć wodę?

Woda to jedna z najpilniejszych potrzeb w każdej sytuacji. Ponad ¾ Twojego ciała to woda, więc pamiętaj, dobrze wiedzieć, że w dżungli jest jej mnóstwo.
Znajdowanie wody w dżungli jest nieco prostsze niż w wielu innych rejonach. Używanie roślinności albo szukanie źródła płynącej wody to dwa sposoby na utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia w sytuacji ekstremalnej. Woda deszczowa złapana do czystych pojemników albo z roślinności jest zazwyczaj zdatna do picia. Jednak należy oczyszczać wodę z jezior, stawów, bagien, źródeł albo strumieni. Używaj tabletek do uzdatniania wody albo gotuj wodę przez 10 minut.

Używanie roślinności do pozyskania wody

Ponieważ dżungle są tak wilgotne, pozyskiwanie wody deszczowej jest tu dużo łatwiejsze niż w innych rejonach. Jednak należy wiedzieć gdzie jej szukać. Gdy jesteś w lesie deszczowym, zauważysz że liście na ziemi są ogromne. Ponieważ ilość dochodzącego do nich światła jest ograniczona stały się większe niż zwykłe liście, dzięki czemu mogą pobierać więcej promieni słonecznych. Te rodzaje liści są przydatne w zbieraniu rosy i wody deszczowej.

Jeśli masz w czym przechować wodę, po prostu nagnij jeden z tych wielkich liści do pojemnika podczas nocy albo burzy. W ciągu chwili będziesz miał trochę pitnej wody. Jeśli masz ponczo, możesz je przywiązać na skos do drzewa i pozwolić aby zbierało wodę deszczową. Jeśli uznasz smak tej wody za nieco dziwny to dlatego, że woda deszczowa nie ma niektórych minerałów, które są w wodzie gruntowej i tej ze strumieni, do której się przyzwyczaiłeś podczas swoich wędrówek. Inną użyteczną radą, jest przywiązać czystą plastikową torbę wokół zielonej liściastej gałęzi. Woda z liści zacznie parować i osadzać sięna torbie. Jeśli umieścisz uciętą roślinność w torbie, również da nieco wilgoci, co może okazać się dla Ciebie kluczowe.

Podążanie do wody za zwierzętami

Najlepiej oczywiście znaleźć bieżące źródło wody. Ponieważ zwierzęta potrzebują regularnie wody, mogą zaprowadzić Cię do jej żródła. Ale na jakie zwierzęta najlepiej zwracać uwagę?

Nie powinno się ufać za nadto mięsożercom. Są nieprzewidywalne ponieważ pobierają wilgoć ze zjadanych zwierząt, tak więc mogą obyć się bez wody przez dłuższy czas. Zamiast nich poszukaj pasących się zwierząt roślinożernych, zazwyczaj nie są daleko od wody.

Również ptaki mogą być Twoimi sprzymierzeńcami. Chociaż ptactwu wodnemu nie można ufać, bo lata na dalekie dystanse, ptaki żywiące się ziarnami, jak np. gołębie nigdy nie są zbyt daleko od wody i latają prosto i nisko.  Wracając od wody są pełne i będą latać od drzewa do drzewa często odpoczywając. Tak jak zwierzęta mięsożerne, jastrzębie, orły i inne drapieżne ptaki pobierają płyny ze swoich ofiar i nie zawsze są dobrymi indykatorami wody. Oczywiście należy też szukać ludzkich śladów. Zazwyczaj poprowadzą do studni lub źródła.

Jeśli znajdziesz w końcu strumień, nie pij wody od razu. Woda może zawierać pasożyty które mogą doprowadzić do ciężkiej choroby. Zawsze uzdatnij wodę tabletkami albo gotując ją na ogniu przez co najmniej 10  minut. Nie trzeba dodawać, że potrzebne do tego są tabletki i jakieś naczynie,  tak więc upewnij się, że zawsze masz je przy sobie. 

Jeżeli okaże się, że znaleziona woda to mulisty strumień lub jezioro, wykop dziurę w piaszczystej ziemi około metra od brzegu. Czystsza woda przesączy się do dziury. Ponownie zagotuj wodę przez co najmniej 10 minut.