Wyszukaj produkt:

article

Jak powstała klasyka

W latach 1960. odzież turystyczna nie była tak funkcjonalna jak dziś. Jej wady stały się wyraźnie widoczne podczas skandynawskiej ekspedycji na Grenlandię w 1966 r. (dla której firma Fjällräven dostarczyła plecaki i nowe, rewolucyjne namioty termiczne). Po powrocie do domu członkowie wyprawy zwrócili się do założyciela firmy Fjällräven, Åke Nordina, w sprawie ekwipunku i odzieży turystycznej, a ten zaczął rozważać produkcję kurtki i spodni przeznaczonych do użytku w terenie.

Trik skoczka narciarskiego

Åke stworzył kurtkę do wspinaczki ze specjalistycznej tkaniny, która okazała się zbyt ciężka do wykorzystania w lekkich namiotach – był to pierwszy element odzieży Fjällräven. Kurtka została przetestowana podczas trekkingu w górach, a tkanina wykazała te cechy, których Åke życzył sobie w odzieży turystycznej: była lekka, bardzo wytrzymała i szybko schła. Jedynym aspektem, który trzeba było poprawić, była jej wodoodporność. Åke przypomniał sobie, jak jako chłopiec podczas skoków na nartach wraz z przyjaciółmi w rodzinnym miasteczku Örnsköldsvik, woskował nie tylko narty, aby lepiej ślizgały się po śniegu, ale również tył swoich spodni, aby chronić się przed wilgocią.

Åke rozpoczął eksperymenty z mieszanką wosku pszczelego i parafiny, którą nakładał na tkaninę za pomocą suszarki do włosów. Próby powiodły się – wosk sprawił, że tkanina stała się zarówno wodo- i wiatroodporna, jak również bardziej wytrzymała.

Tak powstała jedna z najwytrzymalszych tkanin na świecie. Åke nazwał ją G-1000 – G oznacza Grenlandię. Wosk otrzymał nazwę Greenland Wax, a kurtka wprowadzona na rynek w 1968 roku została nazwana Greenland Jacket i do dziś jest popularnym elementem odzieży turystycznej.

Nowoczesna tkanina funkcjonalna

Ponad pół wieku po tym, jak Åke Nordin zaprojektował Greenland Jacket, tkanina G-1000 i wosk Greenland są popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Doskonałym przykładem są nasze ubrania trekkingowe, takie jak Keb Trousers i Keb Jacket, które zostały nagrodzone międzynarodowymi wyróżnieniami zarówno za swoją funkcjonalność, jak i pozytywne cechy środowiskowe.

Kontynuując ideę zapoczątkowaną przez Åke, firma Fjällräven rozwija tkaninę G-1000, która jest obecnie dostępna w różnych wersjach. Wszystkie z nich posiadają główne właściwości G-1000, ale każda wyposażona została w dodatkowe funkcje specjalne.