Wyszukaj produkt:

Comber z dziczyzny

Wielu wybiera się na polowania dla dzikiej przyrody. Niektórzy polują dla pysznego mięsa pozyskiwanego podczas polowań. Połączenie rozsądnej rekreacji z szansą na przyniesienie do domu naprawdę dobrej żywności sprawia, że polowania są fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. 

Ogień rzuca długie cienie na ściany w małej chatce. Dostaliśmy aromatyczną, gorącą kawę, która ma postawić nas na nogi w ten ciemny poranek.

"Trochę padało w nocy, ale dziś jest dobry dzień na polowanie. W okolicy jest dużo zwierzyny, dziki, daniele, ale dziś będziemy polować na sarny. Można również zapolować na lisy i zające, jeżeli nadarzy się taka okazja. Jeżeli zostanie nam trochę czasu, to dziś po południu utworzymy nowe grupy i wybierzemy się na kaczki nad małe jezioro położone trochę dalej”, opowiada nasz przewodnik.

Jesteśmy na terenach łowieckich w szwedzkim regionie Sörmland, otoczonym wzgórzami. Przed nami rozciągają się lasy i pola uprawne. Wszyscy uczestnicy przyjechali na polowanie na małą zwierzynę. Oczekiwania są niemalże namacalne w świeżym jesiennym powietrzu – październik jest niezwykle pięknym miesiącem.

Jeden z treserów psów właśnie spuścił swojego pupila, płochacza niemieckiego. Pies od razu znajduje trop. Polowanie z wyszkolonym płochaczem jest interesującym przeżyciem. 

Podczas łowów pies jest w stanie wytropić zwierzynę w czasie od pięciu minut do kilku godzin. Celem jest zapobiec zbytniemu stresowaniu zwierzyny, aby pozostała na tym samym obszarze i poruszała się stałym, powolnym tempem. 

Nagle za plecami słyszę łamane gałęzie, a przede mną pojawia się zwierzę. Nie wypłoszył go żaden pies, po prostu z własnej woli przemierza las. Może natrafiło na psy lub myśliwych, ale wydaje mi się, że przyszło z przeciwległego kierunku. Jestem pewien, że jest to sarna, ale okazuje się, że jest to daniel, co widać po porożu. Obniżam strzelbę. Dziś polujemy na sarny. Do tego strzelanie do danieli z broni klasy pierwszej jest zabronione. 

W przeciwległej części lasu słychać pracujące psy, a wkrótce rozlega się strzał. To myśliwy któremu udało się ustrzelić młodą kozę na wąskim szlaku.

"Zdjęłam zabezpieczenie, wszystko działo się powoli i bezpiecznie. Dlatego pociągnęłam za spust, zachowując pełną kontrolę sytuacji. To wspaniałe uczucie upolować sarnę na pyszny comber”, opowiada kobieta, która oddała szczęśliwy strzał – nowa członkini grupy myśliwych. 

Dziś mamy szczęście, ponieważ słońce świeci przez gałęzie drzew. Temperatury utrzymują się na przyjemnym poziomie, nawet dla tych, którzy siedzą na ambonach. Pracujące psy przez cały czas dostarczają nam nowych wrażeń. 

Psy dobrze się spisują, a rezultatem porannego polowania jest młoda koza i mały rogacz. Dzielimy się swoimi obserwacjami – wielu z nas widziało zarówno sarny, jak i lisy. 

Po obiedzie idziemy nad małe jezioro, o którym wcześniej opowiadał nasz przewodnik. Kilku myśliwych przychodzi z psami. Bierzemy udział w bardzo ekscytującym polowaniu na kaczki, które latają wysoko i nisko, co stanowi dla nas nie lada wyzwanie. 

Ustrzelone kaczki są wyszukiwane przez wyszkolone retrievery. 

Polowania na kaczki są jesienią bardzo popularne.