Wyszukaj produkt:

Ręcznie obrabiana skóra ze szwedzkimi tradycjami

Annette Ripheden i jej współpracownicy posiadają dogłębną wiedzę na temat polowań i wyrobów skórzanych. Firma Ribes Leather zaopatruje Fjällräven w skórzane akcesoria myśliwskie. Produkty te są wykonane ręcznie ze skóry garbowanej naturalnie w wyremontowanej stodole na wyspie Öland w południowej Szwecji.

Na okolicznych polach słychać owce, które milkną, gdy po otwarciu drzwi rozlega się szczek psa o imieniu Nisse. Wita mnie subtelny zapach skóry i ustają odgłosy wykrawarki ustawionej w głębi budynku. Annette Ripheden ucisza Nisse i podnosi się ze swojego miejsca pracy, aby mnie przywitać. Ma mocny uścisk dłoni i mówi z silnym dialektem regionu Småland. 

"Ten mały terier wygląda niepozornie, ale pomimo swojego młodego wieku jest wiernym towarzyszem na polowaniach. Tak dobrze radzi sobie z kopaniem w piasku Öland, że już całkiem spora grupa lisów i borsuków pożegnała się z tym światem”, opowiada polująca właścicielka psa. 

Idziemy przez fabrykę, mijając gotowe produkty wiszące na stojakach opierających się o ściany, podczas gdy obrabiane elementy leżą na stołach w oczekiwaniu na kolejny krok w produkcji.  

Na swoją kolej czekają również duże płaty skóry. Stara stodoła jest wypełniona narzędziami i maszynami.  

Annette przez całe życie pracuje ze skórą. Już jako trzylatka zaplotła swoje pierwsze paski w warsztacie rodziców, Bengta i Ulli-Britt. Jej ojciec, Bengt, pracował wcześniej w przemyśle szklanym w regionie Småland, a w 1977 r. przeniósł swoją firmę zajmującą się skórą na wyspę Öland. Gdy w 2008 r. przeszedł na emeryturę, firmę przejęła Annette, która podtrzymuje tradycje i wiedzę, nawet po przeniesieniu zakładu na północ, na farmę w Tävelsrum.

"Pomyślałam, że szkoda by było, gdyby wiedza mamy i taty przepadła wraz z ich przejściem na emeryturę. Do tego od zawsze lubiłam majsterkować, a także skórę jako materiał,” mówi Annette, która wraz z dwójką swoich pracowników jest obecnie odpowiedzialna za całą produkcję. 

Zamiłowanie do skóry w dużej mierze zrodziło się przez polowania. Zarówno Annette, jak i jej mąż Anders, są oddanymi myśliwymi, a w niewielkim zakładowym sklepiku można kupić piękne portfele, paski, fartuchy, torby na amunicję i paski do strzelb. To produkty, które są w stanie wytrzymać wiele długich lat intensywnego użytkowania na co dzień i w czasie wolnym. Surowy krajobraz wyspy Öland stawia wysokie wymagania zarówno myśliwym, jak i ekwipunkowi. 

"Tutaj zawsze wieje wiatr, pogoda jest okropna,” mówi Annette, która bez skrupułów opisuje dobre i złe strony swojej rodzinnej wyspy. 

Ale dobrze wie, że skóra jest w stanie wytrzymać tego rodzaju warunki. Torby i paski muszą być niezawodne zarówno w deszczu, jak i na wietrze, w słońcu i letnim upale, przez wiele lat. Doświadczenie Annette w zakresie wpływu warunków pogodowych na produkty ma ogromne znaczenie w produkcji. 

"Skóra to żywy materiał, więc aby tworzyć dobre produkty, trzeba ją „rozumieć”. Ważne jest, aby uwzględnić ziarnistość, w przeciwnym razie obrabiany element uzyska inny kształt niż planowany. Rzemiosło ma dużo wspólnego ze znajomością surowca, więc ciężko jest to opisać w inny sposób”. 

Ważna jest również intuicja. Mimo że w produkcji potrzebne są maszyny i narzędzia, każdy krok w procesie jest nadzorowany przez ludzi. Wytłaczarka wykrawa detale z dużych płatów skóry, a każdy z nich jest kontrolowany przed zatwierdzeniem. 

Wprawne dłonie przycinają, sklejają i składają elementy. Następnie przechodzą one do maszyny do szycia, gdzie te same wprawne dłonie zszywają je, obcinają brzegi i wygładzają zagięcia. Końce nitek są opalane nad płomieniem świecy. Napisy i logo polarnego lisa są wypalane. Brzegi zaklejane. Dłonie i oczy nieprzerwanie kontrolują, czy wszystko spełnia odpowiednie standardy. 

Nawet jeżeli z daleka torby wyglądają tak samo, po bliższej obserwacji można zobaczyć małe różnice. To nie są identyczne kopie. 

"Na jednym z płatów skóry widać niewielkie blizny i znamiona, w miejscach, w których krowa być może zadrapała się lub w inny sposób zraniła. Każdy płat skóry ma swoją duszę i historię. Dlatego też każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju”. 

Ich indywidualny charakter jest dodatkowo podkreślany przez użytkowanie. Każde zadrapanie ma swoją historię, a torby na amunicję, paski i paski do broni z czasem opowiadają coraz więcej historii. Produkty są nie tylko praktyczne, ale również zapisują przeżycia myśliwych, którzy z nich korzystają. 

Stają się wiernymi towarzyszami ze szczególnymi bliznami i szramami, które z wiekiem jedynie pięknieją.

Aby otrzymać swoją paczkę przed Świętami, zamów ją w czasie: 2015-12-17T15:00 Świateczny przedłużony termin zwrotów przed data 15 Stycznia 2016 dla zamówień złożonych pomiędzy 20. Listopada a 31. Grudnia 2015.